Laureates of "The UkrSA Diploma"

For the purpose of encouragement of active speleological activity and acknowledgement of different achievements and merits in exploring, study, protection of caves and development of speleology, the Ukrainian Speleological association institutes the system of honorable titles and rewards.

Honorable titles and awards of the UkrSA

“Honorable diploma of the UkrSA” - for the major contribution to the development of speleology and vigorous activity in the fulfilment of purposes and tasks of the UkrSA. Awarded to not more than 10 persons and organizations yearly. Awarding is conducted according to the decision of the UkrSA Presidium, which is made by qualified majority of voices (not less than 2/3).

Awarding is carried out according to the proposal of any member of Presidium, or according to the proposal of special committee, created by Presidium for the purpose of the candidates selection. Proposals on the rewarding can be advanced by any member of the UkrSA or by primary organization, and directed to the Presidium or to the special committee.

Ukrainian Speleological Association conducts and yearly publishes Gallery of Honor, where are recorded all the persons and organizations, which received UkrSA rewards.

1994

Iurii Кasian, Poltava

Volodymyr Nikishov, Moscow

Grigory Sigalov, Moscow

Soroka Douglas, USA

Lubomir Iurechko, Chortkiv

Center Speleotourism "Onyx-Tur", Simferopol

1995

Robert Vargovitsh, Uzhgorod

Sergey Korenskii, Zaporіzhzhya

Olesja Monich, Uzhgorod

Alexandr Omelcenco, Kishinev

Gleb Rjabuhin, Kishinev

Igor Teleshman, Kishinev

1996

Oleksii Derebchinskii, Odesa

Pavlo Gulchuk, Kiyv

Andriy Kovalov, Kharkiv

Oleksii Klimchuk, Kiyv

Sergiy Epifanov, Ternopil

Grigory Sigalov, Moscow

1997

Dmytro Sazonov, Kiyv

Volodymyr Snigur, Chortkiv

Kostjantyn Tsurikov, Moscow

Ivan Serduk, Lviv

Denys Provalov, Moscow

Dmytro Liman, Kharkiv

Leonid Sukhovey, Odesa

company "Ukroupe", Kiyv

1998

Oleksii Klimchuk, Kiyv

Denys Provalov, Moscow

Speleoclub "Batkivschina", Lviv

A. Leonov, Feodosija

Pavlo Kuprich, Chernivtsi

Speleogroup "Sparta-2", Kiyv

Oleksii Zhdanovich, Uzhgorod

Sergiy Radchenko, Odesa

Igor Grek,Odesa

1999

Center Speleotourism "Onyx-Tur", Simferopol

Sergiy Radchenko, Odesa

Team "Vtoroi Eshelon", Poltava, Uzhgorod, Kharkiv, Dnipropetrovsk

Svitlana Klimenko, Simferopol

E. Toporkova, Simferopol

S. Mishagin, Ivano-Frankivsk

Mykhailo Sokhatskii, Borshchiv

Oleksandr Вовylеv, Chernivtsi

I.Muljavskii, Lviv

Kostjantyn Averkiev, Simferopol

2000

Chernivtsi speleoclub "Troglodit"

Vitalii Kosiakin, Yalta

Mykola Solovjov, Kiyv

2001

O.Rjazanova, Nova Kahovka

K.Pronin, Odesa

K.Markovskoi, Kharkiv

G.Samokhin, Simferopol

2003

V.Korzhik, Chernivtsi

V.Levashov, Kyiv

N.Kareva, Kyiv

Iulia Timoshevska, Полтава

2005

V.Shakalov, Kyiv

2006

CC «Poltava-speleo» - For long-term training

Kharkiv CC «Variant» - to the 20th anniversary of the club

2007

V.Andrash, Ternopil – Inventory of Ternopil region caves

Cripea MCC, Simferopol

2008

Enterprise "Kizil-Koba" - for the active promotion of speleological activity

CC «Poisk», Odesa

E.Snetkova, Moscow - for long-term studies of Mchishta-Akshasha

2009

Poltava CC «Poltava-speleo» - the 25th anniversary of club

CC «Cristal», Chortkiv - the 25th anniversary of club

CTC «Kaskad», Kostrizhivka - the 25th anniversary of club

Kishinev CC „ABIS”, Moldova - the 25th anniversary of club

Vilnius СС „Aenigma”, Lithuania - the 25th anniversary of club

2010

CC «Poisk» - the 45th anniversary of the club and to the 20th topographical survey and orientation competition

Raimondas Danyunas - for the active long-term studies of Karabi plateau caves, speleological longevity and endless optimism

Matyushkin Boris, Sevastopol - for the active long-term research on the Ai-Petri

Turbanov Ilya - for the discovery and exploration of the cave Mamut-Chokrak (Baydaskaya Valley)

Umnitsyn Anton - for creating and maintaining the site of the UkrSA

Lyman Dmitry - for providing authoring software to create a site of the UkrSA

2011

Kyiv СC «Karst» - for active speleological activities in western Ukraine, Mushkarova Yama cave exploration

Borschiv CC "Museum" - for active speleological activities

Yalta speleosektsiya - for many years of exploring Ai-Petri caves

2012
  • for participation in the rescue operation in the cave system named Ilyuhina:
    • Iurii Kassian
    • Gennady Samokhin
    • Andrew Verchenko
    • Iurii Proskurniak
    • Vladimir Levashov
    • Iurii Artemenko
  • for participation in the expedition to the Krubera-Voronija cave from start to finish:
    • Langford Boaz
    • Zinaida Boltenko
    • Leonid Feigin
    • Sergii Filenko
    • Dmitro Gerasimenko
    • Vitaly Kosyakin
    • Volodymyr Platonenko
  • for significant contributions to the completion of the inventory of caves of Ternopil and Ivano-Frankivsk regions:
    • Petro Ploschansky
  • for creating and maintaining the UkrSA web-site, for the activity on the post of the Executive Secretary:
    • Olha Shamanska
2013
  • for contributing to the implementation of the latest technologies usage in caving and perennial active research in Podolie:
    • Boris Maksimov
  • for long-term study of caves and caving training of youth:
    • Sergei Musiyachenko
  • for active speleological activities in the study of caves-sources in Baydarskaya valleys and Karaby caves:
    • Alexey Akimov
  • for active exploration of the Absolutnaja cave:
    • Dnepr Speleological Club
2014
  • for active research of Atlantida cave:
    • Khmelnitskiy speleological club "Atlantida"
  • for active research of Kiev city artificial cavities:
    • "ACIS" club
  • for active research of Nahimovskaya cave:
    • speleological club "Svoi Put"
2015
  • for active research of Miledi cave
    • Kebets Serhii
  • for active speleological activities in the study of caves
    • Lebedieva Olha
  • for active research of West Ukraine caves and education of young cavers
    • Monich Olesya
  • for long-term active research of Popelushka cave
    • Kyshyniv CC «Abis»
  • for active research of Georgia and Laos caves
    • Kozlova Jolanta
  • for active research of Georgia and Laos caves
    • Kozlov Mykyta
  • for active research of Chatyr-dag caves
    • Droga Nikolai
  • for active speleological activities
    • Kompaniyets Volodymyr
  • for cartographic work of Cappadocia
    • Podrutska Nataliia
  • the active development of speleological activities in Odesa
    • Klimishyna Olga
  • for long-term work on studing artificial underground cavities
    • Kovalov Andriy
  • for active speleological activities on studing underground cavities
    • Storozhuk Michael
2016
  • for the scientific research of Atlantida and Malishka-Kyjanka caves:
    • Pilipyuk Andriy
  • for the success of the Ukraine Championship on speleotechniques:
    • Kiosyeva Liliya
  • for the development of child caving:
    • Monich Olesya
  • for the development of child caving:
    • Tymoshevska Iuliia
  • for the development of child caving:
    • Perekhresna Halyna
  • for the speleology popularization among youth:
    • Explorers Society of Ukraine and Atlantida Caving Club
2017
  • in honor of the 75th anniversary and for many years of speleological activity
    • Aleksandr Nazarov
  • for organizing and conducting two children's competitions in Odesa catacombs
    • Angelica Romanenko-Verzhbitskaya
  • for active speleological activities
    • Maksym Romanyshyn
  • for active speleological activities
    • Mykola Dubinin
  • to the 30th anniversary of the club
    • Melitopol caving club «Кaskad»
  • for active speleological activities
    • Olha Horbachova
  • for active scientific research activities
    • Bogdan Ridush
  • for active foto speleological activities
    • Oleg Klimov
  • for active speleological activities
    • Victoria Galbur
  • for active speleological activities in caves of Ukraine
    • The researchers team of the Mushkarova Yama cave
  • for the popularization and coverage of knowledge about the Odesa catacombs
    • Evgen Grinkevich
2018
  • for organizing and holding an international Photo Plein Air «Speleophoto Ukraine» caving event:
    • Andriy Kananovich
  • for a legal analysis of the speleological law:
    • Andrey Obukhov
  • for research work in the Ozerna cave:
    • Vitaliy Andrash
  • for promoting the development of speleology among young people:
    • Management of youth and sports of Melitopol city council
  • for constant precision work on topography and re-topography of caves:
    • Pavlo Kuprich
  • for the development of international relations in speleology between Ukraine and Poland:
    • Andriy Pilipyuk
  • for conducting exploration and research work on the territory of the Oposhnya town of Poltava Oblast and the discovery of a buried underground facility:
    • Anatoliy Scherban
    • Korneev Evgen
    • Karavaev Denis
2019
  • for the popularization of speleology in Melitopol
    • Melitopol caving club «Кaskad»