Атлантида

Відкриття (мовою оригіналу)

Открытие

Наталия Яблокова

В конце 60-х мы все горели мечтой отрыть свою пещеру на Западной Подолии, ездили туда копаться по несколько раз в году в разные места и вырыли, наверное, столько земли, что если бы сложить все хода, то получился бы новый хутор Вольный, но, увы…

Сложные отношения с тернопольской "Подолией" заставляют обратить внимание на соседние области. Мы (Висневский, Крапивникова, Межибовская, Стрижевские, Пишоха, Яблокова и др.) перебираемся через Днестр и исследуем поноры в Заставницком районе (Бабино, Вымушив). Осенью рискуем опять в Тернопольскую область наведаться: в Мышкове копаемся. Рогожников со своей группой "Красные каски" (в эту группу входили братья Шевченки, Вася и Зезя, Наташа Корнет, Маша Чуруброва, Лена Азаревич, Света Азанян, Лена Зобова, Наташа Гаврилко, и другие) летом 1968 года начинают разведку в Хмельницкой области.

Детальніше...

Угринь

Угринь

Місце розташування: Тернопільська обл., Чортківський р-н, на схід від села Угринь. Географічне розташування: правий схил потічка Млинки, 0,7 км від його впадіння в р. Серет.

По спелеорайонуванню ця територія відноситься до Подільсько-Буковинської карстової області, Центрально-Подільського району.

Детальніше...

Солдатська

Солдатська

За матеріалами статті:

STEP BY STEP. Солдатська: десять років по тому, ("НЕПТУН. Україна" №3, 2009)

Олег Климчук – спелеопідводник із м.Київ, Україна

Детальніше...

Млинки

Перше повідомлення про печеру „Млинки” було подано в районній газеті „Нове життя”25 червня 1960 року. Назва печери була дана автором повідомлення М.Білем – вчителем Угринської школи. Описувалося, що в мальовничій місцевості хутора Млинки на схилі пагорба помітні два отвори – вони є входом у величезний підземний зал печери. Сам зал був відомий з давніх-давен. Місцеві жителі, добуваючи в ньому гіпс для господарських потреб, розширили його і натрапили на щілини через які можна було потрапити в лабіринти печери, але страх перед невідомим зупиняв місцевих жителів проникнути далі.

   

Детальніше...

Скитська (Гострі Говди)

Вхід до печери

Петро Площанський, Кострижівка

Печера розташована у Подільсько-Буковинській карстовій області, в центральній частині Дністерського каньйону, на правому березі р. Дністер. Вхід до печери розташований на південно-східній частині території смт Кострижівка Заставнівського району Чернівецької області, за півкілометра до с. Звинячин. Навпроти, через Дністер, місто Заліщики, Тернопільської області.

Абсолютна висота входу 274 м н.р.м., 130м над урізом р. Дністер.

Морфометричні показники печери станом на 31.12.2012:

  • Загальна довжина печери - 3590м

Детальніше...

Відважний Суслик

За матеріалами:

ПЕЧЕРА ВІДВАЖНИЙ СУСЛИК

Сергій Ляховець, Верченко Андрій, Білан Олена, Золотарьова Юля

"СВЕТ", №3 (29), 2005 – 14

Короткий опис печери. Печера Відважний Суслик знаходиться на плато Карабі (Крим), висота входу 916 м.н.р.м., кадастровий номер 707-9, амплітуда 176м (+16; -160), довжина ходів на даний момент - 960м, загальна кількість суттэвих вузькостей більше 30 (з них на шляху від входу до дна - 12). Глибше 110 метрів робота можлива тільки в гідрокостюмі. 

Детальніше...

Нахімовська

За матеріалами:

ЭКСПЕДИЦІЯ "НАХІМОВСЬКА-9З"

К.Цуріков, Ю.Грінченко, Крим

"ВІСТНИК УСА", п, 3.(8), 1993 – 5

Шахта була відкрита влітку 1983р. Спелеолог із Севастополя Борис Єфремов, прогулююючись якось по Карабі-яйлі в районі північніше Іртиша, спустився на дно повністю задернованої воронки і злегка підстрибнув (а ваги в ньому було кілограмів так 90, не рахуючи мокрих черевик). Земляна пробка пішла вниз, і відразу слідом за 7-метровим уступом відкрився колодязь глибиною 90м. Так в Криму стало однією печерою більше.

Детальніше...

Олексинська (Комсомольська)

Опис печери

Печера розташована в 3 км на схід від с. Олексинці Борщівського району Тернопільської області, і в 800 м на північ від печери Мушкарова яма. Печеру відкрито й закартировано в 1987 році Кам'янець-Подільською спелеосекцією «Гном» під керівництвом В. Яворского та тернопільським спелеоклубом «Поділля». Первісна назва печери – Комсомольська. Довгий час після відкриття печери вхід до неї залишався замитим і тільки влітку 2012 р. він був знову відновлений силами київської спелеогрупи «Карст» під керівництвом І. Стефанишина.

Вхід у печеру розташований в устя великої просадочно-суффозійної конічної лійки 47х36 м. у крутому північному борті якої, оголюються закарстовані гіпси тирасской звиті. Лійка заросла чагарником і дрібними деревами. Територія навколо лійки - рілля.

Детальніше...

Чорнопотоцька

В.П.Коржик

«ЧОРНОПОТОЦЬКА». Заставнівський район, с.с.Юрківці - Погорилівка. Покутсько-Буковинська карстова область, Заставнівський спелеокарстовий (СК) район, Придністровський СК підрайон, Чорнопотоцька СК ділянка.

Досліджена довжина 1031 м, амплітуда 8 м, площа 2718 м2, об’єм 2700 м3, висота входу біля 210 м. над рівнем моря. Посідає четверте місце за довжиною серед печер Чернівецької області.

Детальніше...

Буковинка

В.П.Коржик

«БУКОВИНКА». Новоселицький район, с. Стальнівці. Покутсько-Буковинська карстова область, Хотинсько-Мамализький спелеокарстовий (СК) район, Новоселицький СК підрайон, Мамализька СК ділянка. Довжина 5460 м, амплітуда 15 м, площа 7200 м2, об’єм 11350 м3, абс. висота входів 140-145 м, що на 5 м вище днища прилеглої долини р.Матка та на 25 м вище рівня р. Прут.

Вскрита під час видобування гіпсів у 50-х роках ХХ століття. Вперше спелеологічно обстежена у лютому 1976 р. (В. Коржик, О. Лємєшев, Лунєвський.), і з того часу постійно досліджувалась чернівецьким спелеоклубом «Троглодит».

Детальніше...

Попелюшка

Фото: О.Клімов

Фото: П.Купріч

В.П.Коржик

«ПОПЕЛЮШКА» (перший, російськомовний варіант – «Золушка»). Новоселицький район, с. Подвірне. Печера має білатеральний статус: знаходиться під територією двох держав - України та Молдови, діючий вхід з Кривського гіпсового кар’єру (північна околиця с.Крива, Республіка Молдова). З 1990 року чернівецьким спелеоклубом «Троглодит» періодично, але наполегливо проводяться роботи по створенню входу до печерної системи з території України (лабіринт «Малимон-каньйон») (з 2008 р. – у партнерстві з Новоселицьким районним спелеоклубом «Попелюшка»).

Покутсько-Буковинська карстова область, Хотинсько-Мамализький спелеокарстовий (СК) район, Новоселицький СК підрайон, Кривсько-Данковецька СК ділянка. Досліджена довжина 91045 м, з них 30% знаходиться на території Молдови, решта 70% відомої частини лабіринту і подальші перспективи нарощування довжини – на території України; амплітуда 35 м, площа 242974 м2, об’єм 709317 м3, абс. відмітка входу з території України 125 м н.р.м.

Печера “Попелюшка” відкрита і постійно досліджувалась з 12 березня 1977 року чернівецькими спелеологами. Вхід розміщувався у верхній видобувній стіні Кривського гіпсового кар’єру Молдови в 350 метрах від кордону з Україною. З 1985 року внаслідок наполегливих організаційних зусиль голови чернівецького спелеоклубу “Троглодит” В.Коржика фронт видобувних робіт кар’єру був зміщений вбік, що дозволило зберегти вхід і основний масив печери від руйнування. У вересні 1999 року внаслідок аварії обладнаний робочий вхід у зоні рекультивації відвалів кар’єру з території Молдови практично припинив існування. З 1991 року завдяки зусиллям Буковинської асоціації по використанню спелеоресурсів з території України створений новий вхід колодязного типу до віддаленої частини печери (Малімон-каньйон). Нині діючий робочий вхід до основного масиву лабіринту функціонує у зоні відвалів і рекультивації Кривського гіпсового кар’єру і опікується кишинівським спелеоклубом «Абіс». Завдяки багаторічним широкопрофільним науковим дослідженням, передусім спеціалістами чернівецького спелеоклубу «Троглодит», печера “Попелюшка” стала однією з найкраще і всебічно вивчених печер світу.

Печера закладена у субгоризонтальній 30-метровій товщі строматолітових гіпсів верхнього баденію (міоцен), у декількох мезоблоках східної периферії Новоселицької нафтогазоносної тектозападини і в нинішньому доступному для відвідування людиною стані є частиною осушеного фрагменту величезної карстової гідрогеологічної системи в межах депресійної лійки, утвореної внаслідок постійного водовідливу (понад 8 тис м3/добу) з котловану Кривського гіпсового кар’єру. Завдяки цьому на площі понад 400 км2 відбувається активне техногенне прокарстування з щорічним приростом порожнин до 5,5 – 6,5 тис м3. Карстова система “Попелюшка” є триповерховою розгалуженою системою лабіринтових ареалів, сполучених комунікативними магістральними галереями, і відрізняється аномально, як для гіпсових печер рівнин, великими розмірами залів і коридорів, значним морфологічним різноманіттям. Так, параметри найбільшої з відомих зали “Чернівецьких спелеологів” становлять 175 м довжини, 60 м ширини (з урахуванням колон), до 10 м висоти при площі понад 6 тис.м2 і об’ємі понад 24 тис.м3. Переважна більшість галерей закладена у верхньому ярусі, часто безпосередньо під бронюючими гіпси ратинськими вапняками; нижній поверх закладений в зоні контакту гіпсів з підстелюючими алевролітами та пісковиками нижнього баденію і крейди.

Детальніше...

Мушкарова Яма

Сайт печери

Опис печери

Печера розташована в 2 км. на північ від Вертеби на пологому північно-східному схилі гори Мушкаров (307,8 м. н. р. м.), по найменуванню якого печера і отримала свою назву. Вхід знаходиться на дні крупної конічної ерозійно-суффозійної лійки діаметром ~ 50 м і завглибшки 14 м.

Координати входу

48° 48' 20,9" п.ш.

25° 52' 34,2" с.д.

Абсолютна висота входу (Балтійська) 276.68 м

Абсолютна висота дна колодязя 269.09 м

Морфометричні показники печери станом на вересень 2012 р.
  • Проективна сумарна довжина ходів 5774 м
  • Площа порожнини 1,1161 га
  • Об'єм порожнини ~ 35250 м3
  • Площа блоку 1,4851 га
  • Периметр печери 3233 м
  • Периметр порожнини 6902 м
  • Кількість колон 188
  • Площа колон 0,4425 га
  • Коливання рівня води в озерах 3 м

Доступний спостереженню лабіринт закладений переважно (~ на 90%) в середній пачці гіпсу. Ходи цього ярусу мають в основному прямокутний перетин з субгоризонтальною стелею, приуроченою до крівлі бентонітового прошарку. Зрідка ці ходи відкриваються вгору щілиновидними тріщинами, що продовжуються у верхню пачку гіпсу.

Детальніше...

Нижче представлено переліки найглибших та найдовших печер України відповідно до Кадастру печер України. Звертаємо вашу увагу на те, що поряд з параметрами печер стоїть дата поновлення даних. Тобто, якщо дані по відомій вам печері не відповідають даним таблиці, це говорить про те, що нові параметри печери ще не було надано в Кадастр печер України.

Найглибші печери України

Назва

Місцезнаходження

Протяжність (м)

Амплітуда (м)

Дата оновл.

1 Солдатська Крим, Карабі 2100.0 517.0 2010-08-12

2

Каскадна (309-ка)

Крим, Ай-Петрі 1120.0 400.0 2009-03-25
3 Нахімовська Крим, Карабі 2100.0 395.0 2010-08-12
4 Красна-Голубина (Кизил-Коба) Крим, Долгоруківка 21525.0 275.0 2011-10-04
5 Дружба Крим, Карабі 500.0 270.0 2010-06-21
6 Нахімовська-2 (Інституту географії НАНУ) Крим, Карабі 359.0 270.0 2012-02-26
7  Міледі Крим, Карабі   575.0 262.0  2012-02-26 
8 Молодіжна Крим, Карабі 400.0 261.0 2010-06-21
9 Кошина 200 Крим, Чатир-Даг 350.0 247.0 2011-01-31
10 Арабіка Крим, Карабі 560.0 236.0 2010-04-02
11 Хід Конем Крим, Чатир-Даг 286.0 225.0 2009-03-16
12 Сезам Крим, Карабі 0.0 206.0 2010-08-02
13 Вдовиченко Крим, Ай-Петрі 250.0 205.0 2011-03-21
14 Вента Крим, Карабі 515.0 201.0 2010-08-07
15 Снігурочка Крим, Карабі 0.0 200.4 2012
16 Севастопольська Крим, Ай-Петрі 255.0 200.0 2009-03-11
17 Клепсидра Крим, Карабі 298.0 197.0 2010-06-15
18 200 років Севастополя Крим, Карабі 0.0 196.0 2010-05-28
19 Бездонна Крим, Чатир-Даг 410.0 195.0 2012-03-19
20 Гвоздецького Крим, Карабі 335.0 191.0 2010-06-21
21 Відважний суслик Крим, Карабі 850.0 176.0 2010-03-30
22 Грина Крим, Карабі 0.0 160.0 2010-10-31
23 Бистриця Крим, Карабі 200.0 154.0 2012
24 Эміне-Баір-Коба Крим, Чатир-даг 950.0 150.0 2012
25 ім.Іванова Б.М. (Кримсьька) Крим, Карабі 375.0 150.0 2012

 

Найдовші печери України

Назва

Місцезнаходження

Протяжність (м)

Амплітуда (м)

Дата оновл.

1 Оптимiстична Тернопільська обл. 260000.0 20.0 2018-01-30
2 Озерна Тернопільська обл. 142184.0 35.0 2018-01-30
3 Золушка (Попелюшка) Чернівецька обл.* 88345.0 35.0 2018-01-30
4 Млинки Тернопільська обл. 51108.0 30.0 2018-01-30
5 Кришталева Тернопільська обл. 22610.0 20.0 2009-07-28
6 Красна-Голубина (Кизил-Коба) Крим, Долгоруківка 21525.0 275.0 2011-10-04
7 Вертеба Тернопільська обл. 9200.0 20.0 2018-01-30
8 Славка Тернопільська обл. 9100.0 10.0 2009-10-28
9 Атлантида Хмельницька обл. 6521.0 21 2018-01-30
10 Мушкарова яма Тернопільська обл. 6200.0 20.0 2017-06-15
11 Буковинка Чернівецька обл. 5460.0 15.0 2009-08-15
12 Мамут-Чокрак Крим, Байдарська котловина 3794.0 40.0 2015-03-26
13 Скитська (Гострi Говди) Чернівецька обл. 3535.0 13.0 2018-01-30
14 Альошина вода Крим, Долгоруківка 3200.0 40.0 2009-07-15
15 Угринь Тернопільська обл. 2120.0 10.0 2009-10-28
16 Нахімовська Крим, Карабі 2100.0 395.0 2010-08-12
17 Солдатська Крим, Карабі 2100.0 517.0 2010-08-12
18 Мраморна Крим, Чатир-Даг 2055.0 66.0 2009-03-16
19 Новоросійська Одеська обл. 1895.0 0.0 0000-00-00
20 Ювiлейна Тернопільська обл. 1623.0 17.5 2009-07-30
21 Узунджа Крим, Ай-Петрі 1500.0 20.0 2011-03-15
22 Еміне-Баір-Хосар Крим, Чатир-Даг 1460.0 125 2012
23 Сюрпризна Одеська обл. 1421.0 0.0 2012
24 Чорна Крим, Ай-Петрі 1260.0 24.0 2012
25 Провал Крим, Долгоруківка 1250.0 104.0 2012
26 Олексинська (Комсомольська) Тернопільська обл. 1244.0 10 2012
27 Тимкова скеля Тернопільська обл. 1180.0 2.0 2012
28 Джуринська (Поросячка) Тернопільська обл. 1135.0 3.0 2012

29

Каскадна (309-ка)

Крим, Ай-Петрі 1120.0 400.0 2009-03-25
30 Чорнопотоцька Чернівецька обл. 1031.0 8.0 2009-08-15
31 Мар-Хосар Крим, Долгоруківка 1000.0 93.0 2012

* - печера знаходиться під територією України та Молдови

УКРАЇНСЬКА СПЕЛЕОЛОГІЧНА АСОЦІАЦІЯ

Запрошує в свої ряди усіх, хто цікавиться підземними відкриттями і дослідженнями, романтикою підземних подорожей, кого турбує збереження уразливого світу природних печер і хто здатний оцінити переваги спільної діяльності і співпраці.

На сьогоднішній день в Україні досліджено та внесено в кадастр

2196 печер.

Членами УСА є 200 спелеологів, які представляють 43 клуби із

7-ти країн, з них 174 - спелеологи із України.

ДРУЗІ! НЕ ЗАБУДЬТЕ СВОЄЧАСНО ПОНОВИТИ СВОЄ ЧЛЕНСТВО В АСОЦІАЦІЇ НА 2019 РІК!


Вступити до УСА