Угринь

Місце розташування: Тернопільська обл., Чортківський р-н, на схід від села Угринь. Географічне розташування: правий схил потічка Млинки, 0,7 км від його впадіння в р. Серет.

По спелеорайонуванню ця територія відноситься до Подільсько-Буковинської карстової області, Центрально-Подільського району.

Історія відкриття та дослідження. Печера Угриньська була відкрита у 1934 р. вчителем місцевої школи (відомо тільки його прізвище – Отецький, др. версія – Осінський). З того ж року коштом пана Потоцького, який мав маєток-палац недалеко від печери), проводились роботи з освоєння об’єкта: розчищались підземні ходи, відводилась дощова вода, яка по схилах потравляла в печеру.

Угринь

З 1935 р. Угриньська була відкрита для туристів. Печеру відвідували туристи з різних країн. Перше письмове повідомлення про печеру Угриньську відноситься до 1936р. (в путівнику по Тернопільському воєводстві Томаша Кунцека). Під час війни печера була схроном для членів ОУН.

Угринь

Перший опис Угриньської був зроблений школяром з угринського гуртка юних краєзнавців (Гріців Михайло) під керівництвом М.А.Біля у 1959р. З 1960р. під керівництвом В.О.Радзієвського печеру почали досліджувати тернопільські спелеологи. У 1962р. шахтовим загіном Інституту мінеральних ресурсів Академії Наук України з Сімферополя під керівництвом В.Дублянського вперше був виконаний повний план відомої частини Угриньської – було закартовано 428м. У 1966р. під керівництвом В.Рогожнікова спелеогрупа київських школярів виконала новий план печери. Довжина печери досягнула 2120м. У 1973р. київською групою під керівництвом Л.Кононової також був виконаний план Угриньської.

У 1985р. під керівництвом Ю.Л.Зімельса спелеогрупа Тернопільського Палацу піонерів виконала перезйомку п.Угриньська. Вперше був виконаний план складної трьохповерхової ділянки «Гордієв вузол». Також групою був прокопаний хід, що з’єднав Вхідний зал та дальню частину печери.

Угринь

Морфометрічні характеристики п.Угриньська: загальна довжина – 2120м; площа – 4250м2; об’єм – 7700м3; коеф. площадної закарстованості – 0,27; коеф.пустотності – 0,30.

Морфологія печери. Угриньська – переважно одноповерховий лабіринт (за виключенням невеликої ділянки «Гордієв вузол», де є 3 поверхи). Середня ширина ходів – 3,2м; середня висота – 1,8м. Найбільший зал печери («Вестибюль» - вхідний зал) займає площу більше 100м2,, висота – до 3м. В західному напрямку ходи закінчуються обвалами. В північно-східному напрямку ходи представлені класичним подільським лабіринтом. В східному борті можливі продовження ходів в напрямку п.Млинки (можливе з’єднання печер).

Угринь

Геологічна та гідрогеологічна характеристика печери. Печера Угриньська закладена в верхній частині гіпсоангедрітової товщі по тектонічним тріщинам 10-190о та 110-290о. Інфільтраційне-інфлюаційне живлення співпадає з вхідною лійкою. У вхідному залі на стінах утворюється конденсаційна волога. Питома конденсація 0,0031 літра на добу. В різні періоди печера підтоплюється поверхневими водами. На стінах залишились сліди рівня води до 0,6м.

Відкладення в печері. На дні ходів – печерна глина та дрібнощебенисто-суглинковий заповнювач. В печері є великі обвальні глиби та обвальний район. В північно-центральному районі стіни печери покриті кристалами білого, темно-червоного кольору. Є друзи до 7см. У ближній частині печери є відклади гуано (в грудні 1960р. біолог К.А.Татарінов описав кажанів в печері – «Велика нічниця»).

Мікроклімат печери: інтенсивна повітряна циркуляція, середня швидкість руху повітря – 0,2м/с; коефіцієнт повітряобміну – 1,4; середня температура повітря +8,80C; питомий тиск – 8,0мм.рт.ст.

Постановою Тернопільської обласної виконавчої ради №131 від 14.03.1977р. печера Угриньська стала пам’яткою природи місцевого значення.

Контакти: Чортківський КС «Кристал», Снігур Володимир, tel:(+38) 067-455-43-52

Використані джерела інформації:

  • Ю.Л.Зімельс, В.А.Снігур – Печера Млинки. Печера Угриньська. Серія Кадастр печер Тернопільщини. – Тернопіль, 2012р. – 176 с.
Фото: О.Шаманська

УКРАЇНСЬКА СПЕЛЕОЛОГІЧНА АСОЦІАЦІЯ

Запрошує в свої ряди усіх, хто цікавиться підземними відкриттями і дослідженнями, романтикою підземних подорожей, кого турбує збереження уразливого світу природних печер і хто здатний оцінити переваги спільної діяльності і співпраці.

На сьогоднішній день в Україні досліджено та внесено в кадастр

2196 печер.

Членами УСА є 229 спелеологів, які представляють 44 клуби із

7-ти країн, з них 203 - спелеологи із України.

ДРУЗІ! НЕ ЗАБУДЬТЕ СВОЄЧАСНО ПОНОВИТИ СВОЄ ЧЛЕНСТВО В АСОЦІАЦІЇ НА 2019 РІК!


Вступити до УСА