Бачинський Георгій Олексійович

(1936-1996)

Українська спелеологія понесла важку втрату: пішов з життя доктор географічних наук, професор Георгій Олексійович Бачинський. Фахівці 70-х р.р. знали Г.А.Бачинского, як талановитого інженера-геолога, що одним з перших застосував методи збору, систематизації та математичної обробки матеріалів вишукувань на забудованих територіях; у 80-х він виступає як творець і пропагандист міждисциплінарного навчання про гармонізацію відносин між природою та суспільством - соціоекологія ; у 90-х він проявляє себе як активний громадський діяч, член Національної Ради Конгресу української інтелігенції, прихильник соціал-націоналістичної партії України...

Сучасне покоління спелеологів мало знає про Юрія Бачинської 50-6О р.р. Ще в далекому 1949 р. молоді Ю. Бачинський і М.Савчін очолили першу на Україну молодіжну групу любителів печер. Вони обстежили невеликі печери Львівщини - Страдчанску, Медову, ряд гротів. Це захоплення привело Юрія на геологічний факультет Львівського університету, який він і закінчив за спеціальністю інженерна геологія. Однак тут же Юрій круто ламає лінію життя: в 1959 р. він вступає до аспірантури до відомого біолога, академіка І.Г. Підоплічко... Цей крок повертає його до печер: в 196О р. він приїжджає в Крим, як начальник щойно створеного палеозологічного загону Комплексної карстової експедиції АН УРСР. З цього моменту наші життєві шляхи зійшлися: Кримські експедиції дали унікальні збори викопної фауни з печер Скельскої і Геофізичної, Миру і Крубера, Червоної і Малої Академії; Карпатські з невеликих порожнин в долинах р.р. Велика і Мала Уголька; Подільські - із Страдчанскої і Сіняковської, а також з лабіринтів Кришталевої, на зйомку якого було витрачено 2 польових сезони; південно-українські - з печер, розкритих одеськими катакомбами. Роботи Г.А. Бачинського дозволили виділити карстовий тип місцезнаходження хребетних. Вони були високо оцінені основоположником тафономіі, відомим геологом і письменником-фантастом І.А. Єфремовим. У 1963 р. Юрій успішно захистив кандидатську дисертацію, а ми разом з ним зачитувалися біля багаття ще не опублікованим романом Єфремова "Лезо бритви" ... Дослідження Г.А.Бачинского збагатили не тільки біологію, а й спелеологію: запропоновані ним методи дозволяли визначити вік кісткових залишків, а, значить, і печерних відкладів, в яких вони знайдені. Ми були сповнені райдужних надій на широкий розворот палеозоологічних досліджень в печерах Україна і всього СРСР. Здали до друку дві спільні роботи про українську спелеологію. Але сталося несподіване ...

 

За активну участь у патріотичному русі 60-х р.р., зокрема - за збір підписів під листом-протестом проти відновлення політичних репресій, Г.А. Бачинський був звільнений з Академії, палеозоологічний загін розформовано, а вже готовий до друку набір книг розсипаний ... Після декількох років безробіття Бачинський повернувся до Львова, до своєї основної професії інженера геолога.

Але чим би йому не доводилося займатися, перше кохання манило до себе. Він продовжував жваво цікавитися усіма проблемами української спелеології, брав участь у нарадах, консультував молодь, гаряче підтримав створення Української спелеологічної Асоціації і відразу вступив до неї.

Георгій Бачинський був чудовим польовим працівником; відмінно володіючи технікою спелеології, володіючи глибокими і різнобічними знаннями в галузі геології, біології, історії, він вражав своїми імпровізованими лекціями, які починалися на уступі багатометрової шахти або під каскадом підземного водоспаду, а закінчувалися після опівночі у традиційного вечірнього багаття в таборі. Юрій знав і любив літературу, при нагоді і сам писав вірші (вірш "Печернi перпини" написано 23.05.1963 після знахідки в Кришталевій печері скелета молодого чоловіка, який заблукав в ній на початку ХХ століття).

Спілкування з Юрієм збагачувало і професійно і духовно. Його захопленість науками про природу і соціальними проблемами заразила не один десяток наших молодших супутників. Так що він був професором задовго до офіційного отримання цього звання ...

Пам'ять про Георгія Бачинської назавжди збережуть у своїх серцях вдячні спелеологи Україні. Рішенням Президії Карстової Комісії Національної Академії Наук одна з безіменних, відомих тільки під польовим номером печер Басман (Ялтинський масив, Крим) названа його ім'ям.

(Професор В.Н. Дублянський, начальник шахтного загону Комплексної карстової експедиції в 1959-1965 рр..)

Минають хвилини, проходять години

В пітьми пiдземiлля

Шляхів не знайти

Печерні перлини, печерні перлини,

Куди ви від сонця

Мене завели ...

 

Десь небо блакитне, i очі дівчини

О, краще б раніш їx

Ніколи не знать ...

Печерні перлини, печерні перлини.

Мені не прийдеться

Вже вас дарувать ...

 

Стрункі сталагміти мов білі ялини,

Пороша кристалів

На стінах блищить

Печерні перлини, печерні перлини,

Зза вас мені більше

На світі не жить ...

 

Останняя свічка з шипінням згоріла,

Печерні перлини

Укрила імла,

І в розпачі душу

Пітьма охопила,

Остання надія із серця пішла

 

Минають хвилини, проходять години,

В пітьмі лабіринтів

Шляху не знайти ...

Печерні перлини. печерні перлини.

Навіщо в цю пастку

Мене завели ...

Biкmopу на добрий спогад , Г. О. Бачинський

23 травня 1963 р.

УКРАЇНСЬКА СПЕЛЕОЛОГІЧНА АСОЦІАЦІЯ

Запрошує в свої ряди усіх, хто цікавиться підземними відкриттями і дослідженнями, романтикою підземних подорожей, кого турбує збереження уразливого світу природних печер і хто здатний оцінити переваги спільної діяльності і співпраці.

На сьогоднішній день в Україні досліджено та внесено в кадастр

2196 печер.

Членами УСА є 200 спелеологів, які представляють 43 клуби із

7-ти країн, з них 174 - спелеологи із України.

ДРУЗІ! НЕ ЗАБУДЬТЕ СВОЄЧАСНО ПОНОВИТИ СВОЄ ЧЛЕНСТВО В АСОЦІАЦІЇ НА 2019 РІК!


Вступити до УСА