Опікунство над печерами

Питання охорони печер
Ответить
Аватара пользователя
Куприч Павел
Сообщения: 1062
Зарегистрирован: 27 июл 2012, 22:42
Откуда: Чернівці

Опікунство над печерами

Сообщение Куприч Павел » 22 окт 2012, 15:23

СПЕЛЕООХОРОННА ДІЯЛЬНІСТЬ КЛУБУ
ОПІКУНСТВО НАД ПЕЧЕРАМИ
Спелеоохоронна (і в цілому природоохоронна) діяльність є одним з основних статутних завдань Чернівецького спелеоклубу «Троглодит». Це диктується як притаманною внутрішньою потребою захищати від руйнувань і пошкоджень «свої» печери, так і природною монополією спелеоклубу на відкриття, дослідження і обачливе використання природних форм підземного простору. Адже ніхто ніякими інструкціями чи посадовими обов’язками не зможе загнати бідолапшного чиновника до замкненої порожнини поза його органічного страху за своє життя та катастрофічну клаустрофобію, і вимагати від нього неухильно виконувати свої функції. До речі, після чергових скорочень і таких чиновників залишилось хіба що на розвод та підтримку існування породи природоохоронців на межі її фізичного видового виживання.
Болісно переживаючи за «братів наших менших», ми, спелеологи, повинні завжди проявляти від імені всієї громади ініціативу в запровадженні поки що нетрадиційних для України форм збереження підземного довкілля, які, однак, чомусь прийняті за норму у країнах здорового глузду, і де оцей здоровий глузд чомусь є методичним засобом успішної життєдіяльності суспільства.
Саме з цих позицій автором були розроблені і реалізовані у юридичні документи ті напрацювання щодо захисту печер передової світової спільноти, до лав якої наша країна так старанно, але трохи безталанно, намагається потрапити. Перші спроби були зроблені ще у далекому 1993 році, коли пропозиції щодо кураторства були розроблені і подані автором на розгляд Мінприроди. Трохи пізніше тодішній Міністр екоресурсів України Юрій Костенко, він же відомий спелеолог та альпініст, конкретно взявся за втілення цих пропозицій, але раптове завершення його каденції на цьому посту перервало логічний процес. Наступникам було вже не до цього.
Звичайно ж, прийняті рішення адаптовані до нинішніх реалій українського буття. Втім, це не зменшує їх дієвості і життєвості, до того ж забезпечує пріоритет Буковини у цій важливій неординарній справі. Запровадження опіки над печерами області з боку конкретного спелеоклубу, що має великі, конкретні і відчутні здобутки, дозволить упорядкувати спелеологічну діяльність, забезпечити реальний контроль над відвідуваністю печер, максимально зберігаючи їх цінність дійсно для нас і наступних поколінь, як це поки щодо усього довкілля лише декларується в нашій державі. Опіка дозволяє грамотно організовувати систематичне дослідження підземного простору Буковини, координуючи роботу недержавних та державних організацій і установ, створити повноцінний кадастр печер. Це перші кроки на шляху легалізації печер в якості повноцінних з точки зору економіки і господарювання об’єкті. Адже не за горами той день, коли крім таких існуючих категорій землекористування, як землі водного, лісового, рекреаційного та т.п. фондів, з’явиться повновіста і специфічна категорія земель спелеоресурсного фонду. І до цього слід бути готовими.
І що важливо, опіка дозволить поставити перепони на шляху рейдерських захватів цінних природних утворень, об’єктів і земель невігласами чи просто тупорилими фінансовими нуворишами, для яких не має значення, де, на чому і як можна швидко «зрубати бабло». Що для них печера, зокрема і «Попелюшка»?! – просто льох.
Приємним фактом є і те, що до керівництва держуправлінням охорони навколишнього природного середовища в Чернівецькій області нарешті прийшли люди, які є спеціалістами-практиками у охороні довкілля (Борис Баглей, Микола Білоконь), і, до того ж, дійсно вболівають за справу. То ж спільними зусиллями для далеких нащадків щось та й залишимо!

Віталій Коржик.

Аватара пользователя
Куприч Павел
Сообщения: 1062
Зарегистрирован: 27 июл 2012, 22:42
Откуда: Чернівці

Re: Опікунство над печерами

Сообщение Куприч Павел » 22 окт 2012, 15:36

Про опікунство громадських спелеологічних організацій над природними спелео-карстовими об’єктами (печерами).
Вложения
Положення.rar
(9.91 КБ) 609 скачиваний

Ответить