Прощання з Олександром Борисовичем Климчуком

Створено: Середа, 05 липня 2023

24.06.23р. в с. Гребені відбулось прощання з Олександром Борисовичем Климчуком.

Народився Олександр Борисович в 1956 році в Одесі. З юнацьких років захоплювався дослідженням печер. Почав займатися спелеологією в 1968 році, у віці 11 років, в групі Київського палацу піонерів. Брав участь у розкопках та відкритті печер Киянка та Атлантида, спелеотаборах та експедиціях в Криму, а також на Кавказі, в північному Прикаспії, Архангельської області.

В 1971 році брав участь в двох перших експедиціях киян в Середню Азію, в т.ч. на плато Кирктау (Тянь-Шань), де відкрив шахту Київська, яка в 1976 стала першою печерою в СРСР кілометрової глибини, четвертою за глибиною в світі та найглибшою на Азіатському континенті. В кінці 70-х організовує та проводить ряд пошукових експедицій в інші райони Середньої Азії. Відвідував та досліджував печери в багатьох карстових районах колишнього СРСР.

В 1980р. ініціював та організував систематичне дослідження печер на масиві Арабіка (Західний Кавказ), керував експедиціями київського спелеоклубу з дослідження печер району Ортобалаган, координував спелеологічні роботи різних клубів на Арабіці на протязі 80-х років.

В 2000 році заснував проект “Поклик безодні”, метою якого ставилось організаційне забезпечення експедицій УСА з пошуку та дослідження найглибших печер планети і першої печери глибиною понад 2000 м.

Досліджував печери та карст в 38 країнах світу, в тому числі в Бельгії, Болгарії, Бразилії, Великобританії, Угорщини, Німеччини, Італії, Іспанії, Ірані, Канаді, Китаї, Лівані, Люксембурзі, Словенії, США, Туреччині, Чехії, Ефіопії, в тому числі — багато найглибші печери світу (Мамонтову-Флінт-Рідж, Карсбадську, Лечугію, Джуел та Вінд). Брав участь, виступав з доповідями та керував науковими сесіями на міжнародних спелеологічних конгресах в Угорщині (1989), Швейцарії (1998), США (2009) та 24 міжнародних конференціях та симпозіумах. За 45 років спелеологічної активності організував та провів понад 130 пошукових та наукових спелеологічних експедицій.

В 1985 році заснував Київський спелеологічний клуб (поза системою туризму) та до 1991 р. був його президентом. В 1985-1991 рр. був заступником голови Комісії з карсту та спелеології АН СРСР.

В 1992 році заснував Українську спелеологічну Асоціацію, розробив її організаційні основи, був її президентом в 1992-1998 та 2004-2005 рр. та членом Президіуму до 2010 року.

В 1991 році заснував спелеологічний журнал “Свет”, редактором якого був до 2001 року.

З 1992 являвся членом Бюро Міжнародного спелеологічного Союзу (UIS), в період з 2001 по 2009 рр. вибирався віце-президентом UIS. З 1996 р. був президентом Комісії UIS з гідрогеології карсту та спелеогенезу, членом карстових Комісій Міжнародного Географічного Союзу (IGU) та Міжнародної Асоціації Гідрогеологів (ІАН).

В 1979 р. О.Б. Климчук створив карстолого-спелеологічний загін Інституту геологічних наук НАН України. В 1987 році був організатором 5-ої Всесоюзної карстолого-спелеологічної наради в м. Києві. В період з 1996 по 1998 рр. працював запрошеним дослідником в університеті Падуї (Італія), в 2006-2007 рр. - в Національному інституті дослідження печер та карсту США (Карлбад та Сокорро, штат Нью-Мексико).

В 2006 році, за підтримки вчених-карстологів та видних геологів України, створив Український Інститут спелеології та карстології подвійного підпорядкування МОНМС України та НАН України.

Наукова діяльність О.Б. Климчука концентрувалась на проблемах походження печер, гідрогеології, геоморфології та еволюції карсту, гіпсового карсту.

О.Б. Климчук став автором понад 400 наукових робіт зі спелеології та карстознавства, автором і редактором 12 книг, в тому числі трьох міжнародних монографій.

Був головним редактором міжнародного наукового журналу “Спелеогенезис та гідрогеологія карсту ” і міжнародного веб-порталу “Спелеогенезис”, членом редколегій наукових журналів Великобританії, Італії, Словенії, США.

В 1976 р. нагороджений золотою медаллю ЦС з туризму та екскурсій ВЦСПС за дослідження печери Київська на Кирктау (в складі групи київських та томських спелеологів). В 1987 році нагороджений Почесною грамотою Географічної спілки СРСР. В 1991 році був вибраний Почесним членом Національної Спелеологічної Спілки США, в 2000році — членом Нью-Йоркського Explorers Club. З 1998 р. являється почесним членом УСА. В 2002 р. нагороджений медаллю пам'яті А.Морозова. Почесний громадянин штатів Алабама, Тенесі, Південна Дакота (США). В 2010 р. став лауреатом державної премії України в області науки та техніки.

Пам’ять про Олександра Борисовича залишиться назавжди у серцях його колег і друзів. Олександр Климчук – видатний учений із світовим ім’ям.

Це непоправна втрата для української та світової спелеології та науки.

Наукова громадськість, колеги, учні та друзі глибоко сумують з приводу його смерті та висловлюють співчуття його родині, близьким.

 

Просимо фінансово підтримати родину Олександра Борисовича! Картка приват його дружини, Наталії Яблокової: 5168745124723559.

 

 

 

 

 

  

 

УКРАЇНСЬКА СПЕЛЕОЛОГІЧНА АСОЦІАЦІЯ

Запрошує в свої ряди усіх, хто цікавиться підземними відкриттями і дослідженнями, романтикою підземних подорожей, кого турбує збереження уразливого світу природних печер і хто здатний оцінити переваги спільної діяльності і співпраці.

На сьогоднішній день в Україні досліджено та внесено в кадастр

2148 печер.

Членами УСА є 90 спелеологи, які представляють 33 клуби із

6-и країн, з них 65 - спелеологи із України.

ДРУЗІ! НЕ ЗАБУДЬТЕ СВОЄЧАСНО ПОНОВИТИ СВОЄ ЧЛЕНСТВО В АСОЦІАЦІЇ НА 2024 РІК!


Вступити до УСА